Haber

600 koltuk için 17 bin başvuru

Genel seçim hazırlıklarını sürdüren partilerde liste heyecanı yaşanıyor. Seçim takviminin son etabını yoğun ve yoğun geçiren siyasi partiler, belirledikleri aday listelerini 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na sunacak. Başvuruları alan ve görüşmeleri büyük ölçüde tamamlayan partiler, milletvekili adaylarının listedeki yerini belirlemek için son haftaya girdi. AK Parti, MHP, CHP, YETER Partisi ve HDP’den 17 bin kişi milletvekili aday adaylığı için başvurdu.

AK Parti’de geçtiğimiz hafta milletvekili aday adayları ile mülakatlar yapıldı, eğilimlerin sonuçları alt komisyona sunuldu. Bu hafta nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki üst komite verecek.

CHP adaylarına da mektup yöntemiyle örgüt araştırması yapıldı. Kurumlardan gelen talepler, Genel Merkez’de oluşturulan heyet tarafından değerlendirilerek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulacak. Kılıçdaroğlu ve ekibi listelere son şeklini verecek.

AK Parti ile aynı listede seçime gireceği söyleniyor ancak Genel Lider Devlet Bahçeli’nin kendi logolarıyla seçime girme kararının ardından MHP için zorlu bir hafta bekleniyor.

3 bin 376 kişinin milletvekili aday adaylığı başvurusunun kabul edildiği Âlâ Partisi’nde dün İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 15 ilde ‘ön seçim’ şeklinde bir eğilim gerçekleştirildi. Trendden çıkan isimler Genel Merkez’e iletilecek ve listelerde son sözü Genel Lider Meral Akşener söyleyecek. İlk kez seçime girecek Memleket, DEVA ve Gelecek partilerinde listeleri belirleme telaşı var.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu