Haber

İsrail Başbakanı Netanyahu: Ukrayna’ya desteği değerlendiriyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan CNN televizyonuna verdiği röportajda, Ukrayna’ya İsrail yapımı Demir Kubbe hava savunma sistemi tedarik etmesi istendiğinde, “Kesinlikle düşünüyorum.”dedim.

Netanyahu, ABD’nin İsrail’deki mühimmat stokunun bir kısmını Ukrayna’ya devrettiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “ABD, mühimmatının bir kısmını buradan Ukrayna’ya nakletti. Burada detay vermeyeceğim; İsrail, İran’ın Ukrayna’da kullandığı silahları üretmesine karşı harekete geçiyor.”dedi.

“Ne zaman bir patlama olsa sorumlu biziz”

Netanyahu, hafta sonu İran’ın İsfahan kentinde Savunma Bakanlığı’nın mühimmat üretim tesisine insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırının arkasında İsrail’in olduğu iddialarını ne doğruladı ne de yalanladı. “Belirli bir operasyondan bahsetmiyorum. Ortadoğu’da ne zaman bir patlama olsa suçlanıyor, İsrail gösteriliyor. Bazen yapıyoruz bazen yapmıyoruz.”sözlerini kullandı.

İsrail Başbakanı, İran’ın Ukrayna savaşında Rusya’ya silah gönderdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

İran’ın kendi halkına yönelik barbarlığı karşısında dünya İran’ın ne olduğunu anlamaya daha da yaklaşıyor, (İran) Avrupa’nın ortasında Ukrayna’da saf sivilleri öldüren insansız hava araçları sağlıyor.

“Arabuluculuk teklifini kabul etmedim”

Ukrayna savaşının başında kendisine arabuluculuk teklif edildiğini ancak o dönemde muhalefette olduğu için bu rolü kabul etmediğini kaydeden Netanyahu, dönemin Başbakanı Naftali Bennett’in denediğini ancak başarısız olduğunu söyledi.

Arabuluculuk talebinin kimden geldiği sorulduğunda Netanyahu, teklifin kendisine “gayri resmi kanallardan” iletildiğini ve başta ABD olmak üzere tüm tarafların bu misyonu üstlenebileceğini belirtti.

niksarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu